پرینتر سه بعدی چیست؟

پرینتر سه بعدی چیست؟

پرینتر سه بعدی ماشینیست که امکان ساخت قطعات مختلف و متنوع را بدون نیاز به داشتن قالب فراهم می‌کند. در واقع با داشتن طرح سه بعدی از یک قطعه می‌توانید آن را با چاپگر سه بعدی بسازید. با تمام جزئیات! بدون آن که درگیر قالب سازی، تراشکاری و… شوید. چاپگر سه بعدی مانند یک چاپگر معمولی می‌تواند روی میز کار شما قرار گرفته و هر قطعه دلخواه شما را بسازد.

نمونه‌ای از یک چاپگر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی چگونه کار می‌کنند؟

با داشتن یک طرح سه بعدی، می‌توان فرایند ساخت آن با چاپگر سه بعدی را طی نمود. در اولین قدم، طرح سه بعدی توسط یک نرم‌افزار ساده به یک کُد کامپیوتری تبدیل می‌شود و با اجرای کُد بر روی چاپگر سه بعدی فرایند ساخت قطعه به همان شکل اصلی و با همه جزئیات تنظیم شده آغاز می‌شود. پرینتر سه بعدی قطعات را به صورت لایه لایه می‌سازد.

نمونه‌ای از قطعه در حال ساخت با پرینتر سه بعدی f302 سوبا

به عنوان مثال فرض کنید قصد ساخت یک استوانه تو پر به ارتفاع ۱۰ سانت با استفاده از پرینتر سه بعدی را دارید. بعد از اجرای فایل بر روی دستگاه، چاپگر ابتدا یک دایره به ارتفاع کم (فرض کنید به ارتفاع ۰.۱ میلیمتر) روی میز کار دستگاه رسم می‌کند. پس از رسم این لایه، لایه بعدی به شکل مشابه بر روی لایه قبلی رسم شده و بدین ترتیب ضخامت دایره به ۰.۲ میل می‌رسد. با تکرار این فرایند، دایره‌ها روی هم قرار داده شده و استوانه مورد نظر تشکیل می‌شود.

اما این فقط یک مثال ساده بود. چاپگر سه بعدی با توجه به دقت بالای خود می‌تواند پیچیده‌ترین قطعات را تولید کند. از مجسمه‌ها و اکشن‌فیگورهای پیچیده تا قطعات صنعتی مختلف. (برای سفارش پرینت سه بعدی قطعات اینجا کلیک کنید)

قطعات از چه جنسی ساخته می‌شوند؟

فناوری‌های مختلفی برای پرینت سه بعدی وجود دارند. فناوری FDM رایج‌ترین و محبوب‌ترین فناوری در بین چاپگرهای سه بعدیست. چاپگر fdm چاپگریست که ماده مصرفی آن شامل انواع فیلامنت‌های پلاستیکی می‌شود. پلاستیک‌هایی مانند پلاستیک abs، pla، tpu، petg و… (در مورد فیلامنت ها بخوانید) . تصاویر بالا همگی مربوط به چاپگرهای fdm هستند.

اما چاپگرهای دیگری مثل چاپگرهای رزینی (DLP) و چاپگرهای تولید قطعات فلزی (SLM) نیز وجود دارند. چاپگرهای رزینی نیز مانند چاپگرهای FDM ماده اولیه پلیمری دارند. اما پلیمر آن‌ها به شکل مایع است و با تابش نور دستگاه خشک می‌شود. این چاپگرها هرچند ظرافت بیشتری در ساخت دارند اما به دلیل قیمت بالای رزین چندان در تولید به صرفه نیستند (مگر قطعات بسیار کوچک). همچنین ساخت قطعات بزرگ با این چاپگرها کار دشواریست.

تصویر از سایت 3d natives

از طرفی چاپگرهای SLM که برای ساخت قطعات فلزی استفاده می‌شوند نیز بسیار گران قیمت و کم یاب هستند. این چاپگرهای چند میلیارد تومنی مواد مصرفی گران قیمتی نیز دارند. معمولا از این چاپگرها در ساخت قطعات خاص موتورهای جت، قطعات نیروگاهی و قطعات آلیاژی استفاده می‌شود (به پرینت قطعات آلومینیومی و آهنی فکر نکنید).

اما آیا پرینترهای سه بعدی در ساخت قطعات فلزی کمکی نمی‌کنند؟ قطعا کمک می‌کنند. و حتی صرفه اقتصادی ایجاد می‌کنند. برای آشنایی با این موضوع مقاله‌ای دیگر از سوبا را در زمینه ساخت و تولید بخوانید. همچنین جهت مشاهده و خرید پرینتر سه بعدی حرفه‌ای f302 می‌توانید از اینجا اقدام کنید.

چرا چاپگرهای سه بعدی

همانطور که ذکر شد چاپگرهای سه بعدی برای ساخت قطعات بدون نیاز به وجود قالب و اپراتور عمل می کنند. چاپگر سه بعدی می‌تواند طرح مورد نظر را در کمترین زمان و با کمترین هزینه تولید کند (اگر تیراژ پایین باشه). در واقع شما برای ساخت قطعات با تیراژ پایین نمیتوانید چند ده و چند صد میلیون تومان برای ساخت قالب تزریق پلاستیک هزینه کنید.

پرینتر سه بعدی می‌تواند از اولین دقیقه پس از طراحی، ساخت قطعات را آغاز کند. به این واسطه از چاپگرهای سه بعدی به عنوان محصولاتی برای ساخت سریع نمونه اولیه نیز یاد می‌شود. این ویژگی در اصطلاح مهندسی Rapid prototyping نام دارد.

چگونه طرح سه بعدی پیدا کنیم؟

طرح سه بعدی طرحیست که همه جزییات و جوانب قطعه را در بر می‌گیرد. دقیقا مانند یک قطعه واقعی اما در فضای دیجیتال. طرح سه بعدی به شکل‌های مختلفی به دست می‌آید.

طراحی سه بعدی

اولین راه برای داشتن یک طرح سه بعدی طراحی سه بعدیست. نرم افزارهای مختلفی برای طراحی سه بعدی قطعات وجود دارند. به عنوان مثال نرم‌افزار Solidworks برای ایجاد طرح‌های سه بعدی مهندسی مناسب است و نرم افزار 3dmax برای طرح‌های هنری و معماری. نرم‌افزار zbrush نیز در طراحی سه بعدی چهره و انیمیشن بسیار کاربردیست. همچنین می‌توانید طرح سه بعدی مورد نظر خود را از اینجا به سوبا سفارش دهید.

اسکن سه بعدی

اسکنرهای سه بعدی نیز برای دستیابی به طرح سه بعدی استفاده می‌شوند. اما اسکنر سه بعدی زمانی کاربرد دارد که قطعه اولیه‌ای وجود داشته باشد و بخواهیم بدون ورود به طراحی، طرح سه بعدی آن‌را استخراج کنیم. اسکنرهای مختلف با دقت‌های مختلفی در بازار وجود دارند. اما لازم است بدانید که کاربرد اسکنرها خیلی فراگیر و عام نیست و معمولا در زمینه‌های تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اسکن سه بعدی. تصویر از سایت Direct industry

استفاده از طرح‌های اینترنتی

طرح‌های سه بعدی رایگان و از پیش آماده نیز از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند. سایت‌های مختلفی وجود دارند که طرح‌های رایگان را بر اساس دسته‌بندی در اختیار شما قرار می‌توانید طرح مورد نظر خود را به خصوص در زمینه‌های هنری، تزئینی و سرگرمی از فضای مجازی دانلود کرده و با چاپگر بسازید. در بانک مدل سوبا نیز طرح‌های مختلفی به شکل رایگان و خریدنی وجود دارد که می‌توانید طرح دلخواهتان را دانلود کنید. /پایان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

از نام نویسی در سوبا متشکریم

ورود

عضویت

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.

ارسال مجدد رمز عبور یکبار مصرف (00:30)