پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی به فرایندی گفته می‌شود که در آن ساخت قطعات به روش ساخت افزایشی صورت می‌پذیرد. این روش مطابق فایل سه بعدی قطعه عمل می‌کند. یک قطعه سه بعدی را تصور کنید که آن را به چندین مقطع تقسیم (اسلایس) کنیم. سپس هر مقطع از قطعه را ساخته و مقاطع را روی هم قرار دهیم و به هم بچسبانیم تا قطعه نهایی ساخته شود.

پرینت سه بعدی قطعات

بنابراین ابتدا یک مقطع از قطعه مورد نظر توسط پرینتر سه بعدی ساخته شده و سپس ساخت مقطع جدید بر روی مقطع قبلی صورت می‌پذیرد. این فرایند تا آخرین لایه و اتمام ساخت ادامه می‌یابد. فناوری پرینت سه بعدی یکی از صدها نوع فناوری‌هایی است که در سال‌های اخیر جایگاه خود را در صنایع مختلف به خوبی پیدا کرده است. پرینترهای سه بعدی قابلیت تولید محصولات با سرعت و دقت بالا را دارند. شرکت سوبا به عنوان یکی از فعال‌ترین و متخصص‌ترین مجموعه‌ها در حوزه پرینت سه بعدی، مقاله‌ای جامع را خدمت شما علاقه‌مندان ارائه می‌دهد با ما همراه باشید.

فیلامنت چیست؟

پرینت سه بعدی محصولات توسط ماده‌اولیه‌ای بنام فیلامنت صورت می‌گیرد. فیلامنت‌ها همان رشته‌های نازک ترموپلاستیک‌ها هستند. انتخاب و بکارگیری فیلامنت‌ها در تولید هر محصولی بستگی به دانش اپراتور و نوع محصول تولیدی دارد. فیلامنت‌ها انواع مختلفی دارند اما از مرسوم‌ترین آن‌ها که در بازار موجود است فیلامنت‌های TPU، PLA و ABS هستند.

1- فیلامنت ABS

در زمینه پرینت سه بعدی از معروف‌ترین متریال مورد استفاده، فیلامنت ABS است. این متریال با دارا بود کیفیت، خاصیت مکانیکی مطلوب و قیمت متعادل جایگاه ویژه‌ای در بین طراحان و خلاقان حوزه پرینت سه بعدی برخوردار است.

2- فیلامنت PLA

دومین فیلامنت پر طرفدار و کاربردی که در این مقاله با آن آشنا خواهید شد، فیلامنت PLA است که ویژگی‌هایی چون قیمت مناسب، کیفیت بالا، راحتی در استفاده و در دسترس بودن آن باعث شده‌است در جایگاه نخست محبوبیت و معروفیت حتی قبل از فیلامنت ABS قرار بگیرد.

ویژگی‌های فیلامنت

1- دارای جنس مطلوب باشد تا کیفیت قطعه پرینت شده بالا باشد.

2- قطر فیلامنت در تمام طول خود از یکسان باشد.

روش‌های پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی به روش‌های مختلفی صورت می‌پذیرد. پیش از ۲۱ نوع فناوری پرینت سه بعدی در دنیا وجود دارد که هر فناوری فرایند چاپ را به گونه‌ای صورت می‌دهد. وجه اشتراک این فناوری‌ها ساخت قطعات به شکل افزایشی یا همان لایه لایه است.

در میان روش‌های مختلف پرینت سه بعدی، فناوری پرینت سه بعدی FDM به عنوان رایج‌ترین فناوری شناخته می‌شود. اما روش‌های دیگری مانند پرینت سه بعدی SLS، SLM، رزینی و زیستی نیز از جمله روش‌های مرسوم پرینت سه بعدی هستند که در کشور نیز ارائه می‌شوند. برای آشنایی بیشتر با فرایندهای مرسوم پرینت سه بعدی، مقاله‌ معرفی ۵ فناوری پرینت سه بعدی را مطالعه نمایید.

پرینت سه بعدی

چه نوع اشیائی با پرینت سه بعدی تولید می‌شوند؟

فناوری پرینت سه بعدی قادر است، تمامی اجسام پیچیده را با مدل‌سازی تولید کند، بنابراین می‌توان گفت همه چیز را مدل سازی سه بعدی کرد و با پرینتر سه بعدی به یک محصول پرینت سه بعدی شده تبدیل کرد. با پیشرفت در صنعت پرینت سه بعدی در تمامی حوزه‌ها می‌توان ردپای شگفت انگیز فناوری پرینت سه بعدی را مشاهده کرد همانند حوزه پزشکی،صنعتی، دندانپزشکی، آزمایشگاهی، زیستی، آموزشی و معماری.

اگر علاقه‌مند به کسب پاطلاعات بیشتر درمورد کاربردهای پرینت سه بعدی هستید می‌توانید به قسمت کاربردهای پرینتر سه بعدی سایت سوبا سر بزنید.

مزایای پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی روشی است که در آن امکان ساخت قطعات بدون نیاز به قالب سازی وجود دارد. همچنین ساخت افزایشی و لایه لایه، مزایای مختلفی در ساخت قطعات به همراه دارد. برخی از مزایای آن عبارتند از:

1- سرعت در نمونه سازی

با داشتن یک طرح سه بعدی می‌توانید فرایند ساخت قطعه را به روش پرینت سه بعدی به سرعت انجام دهید. در واقع از آنجایی که پرينت سه بعدي به تجهیزات و ادوات متعدد مانند قالب و قالب‌سازي نیاز ندارد، می‌تواند در ساخت قطعات نمونه به عنوان یک روش سریع عمل کنید. از این رو بسیاری از طرفداران تکنولوژی، از این روش تحت عنوان rapid prototyping نیز یاد می‌کنند.

2- قیمت تمام شده مناسب در تیراژ پایین

با توجه به عدم نیاز به قالب در فرایند ساخت، پرینت سه بعدی برای ساخت قطعات کم تیراژ بسیار به صرفه است. چرا که هزینه ساخت قالب‌های تزریق پلاستیک یا دایکست بسیار بالاست و در صورتی که قصد تولید قطعات با تیراژ زیاد را نداشته باشید، این روش‌ها به صرفه نبوده و توجیه اقتصادی ندارند.

3- امکان ساخت قطعات پیچیده

نمای زیبا از محصول تولید شده پیچیده به روش اپرینت سه بعدی

ساخت افزایشی بر مبنای ساخت قطعات به صورت لایه لایه عمل می‌کند. بنابراین امکان ساخت پیچیده‌ترین هندسه‌ها در این روش وجود دارد. یک پرینتر سه بعدی سه محور می‌تواند قطعاتی با پیچیدگی بسیار بالا تولید کند. در صورتیکه ممکن است برای ساخت قطعه‌ای با پیچدگی مشابه با دستگاه CNC، نیاز به دستگاه‌های پیچیده 4 یا 5 محور وجود داشته باشد.

4- ساخت قطعات به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت انسان

پرینترهای سه بعدی فرایند ساخت را بر اساس جیکد صورت می‌دهند. جیکدها دستوراتی هستند که فرایند ساخت و جزئیات آن را به دستگاه منتقل می‌کنند و دستگاه پروسه ساخت را بر اساس آن انجام می‌دهد. بنابراین روش پرینت سه بعدی نیازی به دخالت انسان ندارد و می‌تواند دقت بالایی در ساخت را به همراه داشته باشد.

5- تولید ضایعات بسیار کم

پنجمین و اقتصادی‌ترین مزایای پرینت سه بعدی این است که در حین و بعد از تولید مقدار ضایعات تولید شده نسبت به روش سنتی همانند تراش CNC بسیار کاهش پیدا می‌کند، زیرا هم در پرینت سه بعدی بافناوری‌های پرینتر سه بعدی از مواد اولیه و افزودنی کمتری استفاده می‌شود و هم مواد اولیه مورد نیاز به مقیاس بسیار کوچک تبدیل و مورد استفاده قرار می‌گیرند. بنابراین ضایعات به سطح حداقل می‌رسند. در پی این مزیت خوب پرینت سه بعدی، به علت اینکه فایل‌های دیجیتال طراحی شده به دستگاه پرینتر سه بعدی ارسال و پرینتر سه بعدی آن را تولید می‌کند هزینه‌های حمل و نقل مواد اولیه، مواد افزودنی و محصول تولید شده در فواصل طولانی بسیار کاهش پیدا می‌کند.

6- قابلیت تولید محصولاتی سبک اما قوی

از دیگر مزایا و قابلیت‌های جذاب پرینت سه بعدی این است که، همزمان با ساده سازی روند تولید، کیفیت محصول نهایی را به حداکثر رسانده و تا حد امکان حفظ می‌کند. زیرا پرینترهای سه بعدی در روند کارشان از پلیمرهایی با کیفیت و سبک استفاده می‌کنند که موجب قوی و سبک شدن قطعات تولیدی می‌شوند.

معایب پرینت سه بعدی

فناوری پرینت سه بعدی همانند دیگر فناوری‌های مدرن در کنار مزایای خوب و کاربردی که دارند دارای معایبی هم هستند که اغلب این معایب با کشف امکانات دستگاه‌های پرینتر سه بعدی رفته رفته از بین می‌روند. در این قسمت از مقاله پرینت سه بعدی سایت سوبا قرار است معایب پرینت سه بعدی را برای شما عزیزان و علاقه‌مندان شرح دهیم پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

1- زیاد بودن هزینه‌ها برای تولید انبوه

در بسیاری از روش های تولید، زمانی‌که از یک محصول در تیراژ پایین تولید کنند برای آن تولیدی هزینه‌ها بالا می‌رود و صرفه اقتصادی ندارد و به همین علت اغلب روش‌های تولید سنتی در تیراژ بالا هزینه‌های کمی را برخوردارند. اما برای تولید محصول با روش پرینت سه بعدی به علت بالا بودن هزینه چاپ، قیمت بالای فلامینت‌های مورد استفاده و سرعت پایین در تولید محصول، هزینه‌های پرینت سه بعدی در تیراژ بالا بسیار هنگفت و طاقت فرسا است. به همین علت در تولید محصولات در تیراژ بالا با روش پرینت سه بعدی یک محدودیت در فناوری پرینت سه بعدی محسوب می‌شود. بنابراین زمانی‌که قرار است یک محصول یا قطعه به تعداد کم تولید شود از روش ساخت افزایشی استفاده‌می‌شود.

2- محدودیت در مواد اولیه

فناوری پرینت سه بعدی به‌علت نوین و جدید بودن تمامی قابلیت‌های آن کشف نشده‌است به همین دلیل در استفاده از مواد اولیه محدودیت وجود دارد که این عیب موجب می‌شود نتوانیم از قطعات و محصولات تولید‌شده با پرینتر سه بعدی به عنوان محصول نهایی استفاده کنیم. همانطور که در مقاله فلامینت و پرینتر سه بعدی متوجه‌شدید مواد اولیه موجود در پرینتر سه بعدی به مقیاس بسیار ریز با چگالی پایین تبدیل می‌شوند بنابراین در مقایسه با بقیه فناوری‌های ساخت همانند تراشکاری و قالب‌گیری از مواد اولیه محدودی می‌شود استفاده کرد، اما صنعت پرینتر و پرینت سه بعدی روز به روز در حال پیشرفت است و خوشبختانه در آینده محدودیتی در استفاده از مواد اولیه پرینت سه بعدی نخواهیم داشت.

3- محدودیت در اندازه قطعات تولیدی

سومین محدودیت موجود در پرینت سه بعدی این است که اندازه قطعات تولیدی بین بازه‌ای استاندارد و مشخص قرار دارد، که موجب می‌شود قطعات خیلی بزرگ و خیلی کوچک با پرینت سه بعدی تولید نشوند.

4- محدودیت در تولید

پرینت سه بعدی یک فناوری بسیار شگفت‌انگیز و کاربردی است اما همچنان دارای معایبی می‌باشد یکی از محدودیت‌های مهم آن تولید در تیراژ پایین است. زیرا اگر از یک محصول در تیراژ بالا با روش پرینت سه بعدی بخواهید تولید کنید هزینه‌های تولید بسیار بالا خواهد رفت.

خدمات پرینت سه بعدی سوبا

شرکت دانش بنیان سوبا با بهره‌مندی از چاپگرهای سه‌بعدی پیشرفته و با کیفیت پاسخگوی نیاز مشتریان در حوزه‌های مختلف ساخت افزایشی است. این خدمات در سوبا با تکنولوژی‌های پرینت سه بعدی FDM، پرینت سه بعدی رزینی و پرینت سه بعدی زیستی (بایوپرینت) ارائه می‌شود.

قطعه چاپ شده با فیلامنت PLA

چنانچه متقاضی استفاده از خدمات پرینت سه بعدی هستید، با مراجعه به بخش خدمات، نسبت به ثبت سفارش اقدام کنید. کارشناسان سوبا پس از بررسی فایل سه بعدی شما، در کمترین زمان ممکن با شما تماس خواهند گرفت و هماهنگی‌های لازم را جهت اعلام هزینه، مدت زمان ساخت و جزئیات چاپ انجام خواهند داد.

قیمت پرینت سه بعدی

پرینت سه بعدی یک تکنولوژی بسیار جذاب و فراگیر است. از میان سوالات پرتکرار و مهم علاقه‌مندان، قیمت دستگاه پرینتر سه بعدی و پرینت سه بعدی بسیار پرتکرار بوده‌است قیمت پرینت سه بعدی بستگی به نوع پرینتر سه بعدی بکار گرفته شده و فایل سه بعدی داده شده به دستگاه دارد به عنوان مثال فناوری پر کاربرد پرینتر سه بعدی رزینی به وزن محصول چاپ سه بعدی شده در محاسبه قیمت بستگی دارد. برای کسب اطلاع دقیق از قیمت‌های پرینتر سه بعدی به قسمت محصولات سایت sooba3d سر بزنید. در اقیانوس پرینت سه بعدی انواع مختلفی از قیمت‌گذاری‌‌ها مشاهده‌ می‌شوند در این قسمت با 3 نوع از شیوه قیمت‌گذاری برای طراحی مدل پرینت سه بعدی آشنا خواهیدشد:

1- قیمت مدل‌سازی پروژه محور

اولین نوع قیمت‌گذاری در دنیای مدل‌سازی، قیمت‌گذاری پروژه محور است. تعرفه‌ مدل‌سازی پروژه محور در مدل‌سازی سه بعدی بیشترین استفاده و کاربرد را دارد که در شرکت‌های مدل‌سازی مورد استفاده قرار‌می‌گیرد. در این روش دوبار قیمت‌گذاری انجام می‌شود مرحله اول قیمت‌گذاری در ابتدای کار با بررسی مدل دلخواه است و قیمت اصلی و نهایی در انتهای کار با توجه به اندازه،زمان صرف شده، پیچیدگی مدل و فرآیند مدل‌سازی قیمت را اعلام می‌کنند.

2- قیمت طراحی با سالیدورک

دومین نوع قیمت‌گذاری در دنیای طراحی سه بعدی بعدی است، که قیمت‌گذاری طراحی صنعتی با سالیدورک نامیده‌ می‌شود.در این نوع قیمت‌گذاری، هزینه‌های مدل سازی بر اساس تعداد روز‌های صرف شده برای مدل‌سازی است که مخصوص افرادی است که در زمینه مدل‌سازی سه بعدی تخصص و دانش پایینی دارند استفاده می‌شود.

3- قیمت مدل‌سازی ساعتی

سومین نوع قیمت‌گذاری در دنیای مدل‌سازی است،که قیمت‌گذاری مدل‌سازی به روش ساعتی است. تعرفه قیمت‌گذاری در این روش به این‌صورت است که با توجه به ساعت‌های صرف شده برای مدل‌سازی سه بعدی، مشتریان باید هزینه پرداخت کنند. این کار برای طراحان و مدل‌سازان حرفه‌ای صرفه اقتصادی ندارد زیرا این افراد به سرعت کارها را انجام می‌دهند و ساعت کمتری صرف می‌شود، بنابراین هزینه کمتری دریافت می‌کنند.

سخن پایانی

شرکت sooba3d بعنوان یکی از فعال‌ترین شرکت‌ها در مجموعه پرینت سه بعدی در حال فعالیت است و با ارائه خدمات به مشتریان و علاقه‌مندان وهمچنین تولید و فروش دستگاه‌های پرینتر سه بعدی میان تمامی متخصصان این حوزه شناخته‌شده‌است. با پیشرفت علم در صنعت پرینت سه بعدی و مرسوم‌شدن این تکنولوژی اگر علاقه به کار در این حوزه دارید، می‌توانید با متخصصان و مشاوران شرکت سوبا در ارتباط باشید و از راهنمایی آن‌ها بهره‌مند شوید. همچنین سوبا برای شما مقالاتی در مورد پرینتر سه بعدی،فلامینت‌ها، کاربردهای فناوری پرینتر سه بعدی و … آماده‌کرده است توصیه‌می‌شود مطالعه بفرمایید و اطلاعت زیادی در حوزه پرینت سه بعدی کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

از نام نویسی در سوبا متشکریم

ورود

عضویت

اطلاعات شخصی شما برای پردازش سفارش شما استفاده می‌شود، و پشتیبانی از تجربه شما در این وبسایت، و برای اهداف دیگری که در سیاست حفظ حریم خصوصی توضیح داده شده است.

ارسال مجدد رمز عبور یکبار مصرف (00:30)